Virtuální prohlídky – klidný Český Krumlov

Virtuální prohlídka, Google StreetView, KasalFOTO, Český Krumlov, České Budějovice, Praha

Ve všech, jinak rušných městech je v těchto dnech neopakovatelná atmosféra. Hlavně zahraničními turisty naplněné cesty jsou nyní poloprázdné, jak je vidět na fotografiích Prahy, Českých Budějovic a i u nás v Českém Krumlově. Tyto neopakovatelné chvíle si hodně lidí snaží právě fotografiemi zaznamenat a i já jsem si po Krumlově již pofotil to klidné místní klima – najdete v příspěvku na stránkách studia KasalFOTO – PRÁZDNÝ ČESKÝ KRUMLOV V DOBĚ KARANTÉNY.

Fotografie z Krumlova jsou krásné, ale jde se i více ponořit do prázdných ulic. A tak jsem využil toho, co jinak fotím pro firmy – virtuální prohlídku z prázdných ulic.

V tomto článku si budete moci prohlédnout rozhledy po Krumlově a místa, kde jsou normálně davy turistů. Vybral jsem schválně nejvíce exponovaná místa, nejsou to tedy všechna místa a rozhodně ani ty nejoblíbenější, které po Krumlově mám, nebo dokonce ty nejkrásnější místa. To už nechám na každém z vás.

Mapa vyhlídek v Českém Krumlově - virtuální prohlídky KasalFOTO Tomáš Kasal
mapa virtuálních prohlídek v prázdném Krumlově

Spolu s obrázky se ale také můžete dozvědět, jak virtuální prohlídky tvořím a co to je vlastně za práci. V druhé části tak zjistíte, jaká technika a postupy spojují fotografie a jak se zajistí rovnoměrný výhled do všech směrů. Nebo také, jak by jste mohli virtuální prohlídky užít pro vaší prezentaci.

Tomáš Kasal – fotograf virtuálních prohlídek
360@tomaskasal.cz / +420 730 509 608

Procházka prázdnými ulicemi Českého Krumlova

Níže si spusťte virtuální prohlídku ulic v Českém Krumlově.

Můžete se procházet. Doporučím vám zvětšit prohlídku nebo i nasadit brýle pro virtuální prohlídku a brouzdat se jinou dimenzí.

Jedná se o můj soukromý, nekomerční projekt, aby tedy mohl sám o sobě a bez dotování fungovat, omluvte tedy prosím reklamní okénko poskytovatele. To jde ihned na začátku zrušit. Pak si klidně prohlídku zvětšete na celý monitor nebo telefon a ponořte se do prázdných ulic Českého Krumlova.
Dále se v článku dozvíte i o technice fotografování virtuálních prohlídek a dalším použití, třeba právě pro vás.

Fotograf virtuálních prohlídek – Český Krumlov, České Budějovice, jižní Čechy, Praha

Pro tvorbu panoramatických virtuálních fotografií jsem certifikovaným fotografem společností Google a fotografuji tak pro firmy virtuální prohlídky / street view fotografie v hotelích, penzionech, obchodech, ordinacích v Českém Krumlově, v Českých Budějovicích a po celých jižních Čechách nebo i v Praze.
A tak jsem si řekl, že přesně takto teď zaznamenám, jak to v ulicích vypadá.

Virtuální prohlídky Google trusted - Tomáš Kasal, KasalFOTO

Můžete si i nasadit virtuální brýle a prázdným Krumlovem se projít.

Tomáš Kasal – fotograf virtuálních prohlídek
360@tomaskasal.cz / +420 730 509 608

Virtuální fotografie a jak se vlastně fotí

Předchozí věty a obrázky vás tedy provedly prázdnými ulicemi z doby, kdy byly všechny provozovny zavřené a na ulicích nebyl téměř vůbec nikdo. A dále jej využiji, abych vám předvedl jak se tento obor fotografie vlastně tvoří. Je to totiž pěkná věda, nejsou to obyčejné širokoúhlé panoramatické fotografie.

Technika fotografování virtuálních prohlídek

Potřebná technika a vybavení

Základem je stativ, pro zajištění pevného stanoviště a hlavní důležitou pomůckou je panoramatická hlava. Fotoaparát se nemůže jen tak nasadit na stativ a fotit. Při každém pootočení by vznikaly chyby v posunu obrazu. Fotoaparátem se musí rotovat podél takzvaného nodálního bodu. Nodální, nebo také uzlový bod, je místo, které zajistí, že při otočení fotoaparátu budou blízké a vzdálené prvky na fotografii stále ve stejné pozici.

vybavení na panoramatické virtuální prohlídky - KasalFOTO, Tomáš Kasal
panoramatická hlava

Dále je vhodný co nejširší objektiv, který pokryje velkou část scény. Díky tomu bude pak méně fotografií ke skládání.
No, není to vlastně úplně nutné. Pokud je dobře ustavený nodální bod, pak se zvládne fotografovat i na delší ohniska. Jen bude pak více fotografií ke skládání. Je to pak i způsob jak fotografovat takzvané gigapixelové fotografie. I to jsem si již zkoušel a uvidíme s čím zase přijdu.

Toto vše lze vlastně dnes i nahradit jedním zařízením. Jsou to malé kompaktní kamery, které mají dva a více objektivů a snímačů. Udělají jeden snímek a ten i rovnou ve virtuální fotografii vytvoří. Rychlost a menší rozměry mají ale své nedostatky – malý snímač pro velkou část scény a nahuštěné pixely si nedovedou poradit s velkými rozdíly světel a stínů a s barvou, tak jako full-frame fotoaparát, který fotografií udělá v jednom prostoru i více. A druhou věcí jsou viditelné spoje a skoky ve složení fotografií. Výstup z obou zařízení je tedy stále ještě nesrovnatelný.

Průběh fotografování virtuálních prohlídek

HDR – High Dynamic Range Imaging

Ať už na fotografování venku nebo i uvnitř vznikají ohromné rozdíly mezi světlými a tmavými částmi. Typicky v místnostech, kdy vyfotíte správně naexponovanou vnitřní plochu, ale z okna bude bílá skvrna. Občas pomůže stažení světel v RAW souborech. Pro pořádný výsledek je ale vhodné fotit technikou HDR – tedy několika identickými fotografiemi s různými expozicemi, z kterých se vytahají zvlášť stíny, světla. Vznikne tak výsledný obrázek, který má jasnou kresbu ve všech svých částech.

Navazování a sloučení fotografií

Vyfotili jsme tedy rozhled do všech stran při různých expozicích a teď je třeba fotografie „slepit“. K tomu slouží programy, které dokáží pomocí shodných prvků na fotografii poznat, které na sebe navazují a vytvoří jednu velkou panoramatickou fotografii. Srovná se expozice, fotografie se poskládají pomocí průchozích prvků, vyrenderují a můžou jít na vaše stránky. Místa, kam se prohlídky dají uložit pokračují dále.

skládání virtuální prohlídky, google streetview, KasalFOTO, Tomáš Kasal
spoje jednotlivých fotografií

Tato fotografie je složená z 32 fotografií, tedy přesněji z 3 x 32 = 96 RAW fotografií.

Co na fotografiích nechceme

Už jsme se bavili o ne úplně přesných fotografiích z instantních 360 kamer, ale chyby mohou obsahovat i neprofesionální virtuální fotografie. Může se tedy jednat o chybné napojení fotografií.

špatná virtuální prohlídka - špatné napojení
chybné spoje virtuální prohlídky

Ale také, když se podíváte směrem k zemi a vidíte stativ, na kterém byl fotoaparát nebo dokonce fotografovy nohy.

obyčejná virtuální prohlídka - nepovedený nadir
nevymaskovaný nadir virtuální prohlídky

Použití virtuálních fotografií

Pokud vás zajímá jak využít virtuální prohlídky pro svou prezentaci, ať už pro předvedení svých prostor, oživení prezentace nebo zvýšení ratingu vyhledávačů, zde jsou vaše možnosti:

  • virtuální fotografie se může jednoduše vložit přímo na vaše stránky
  • může zde tvořit i dekorační prvek s automatickou prezentací
  • prohlídka se umístí do vaší firemní prezentace do vyhledávače
  • také bude dostupná ve veřejných mapových podkladech, kde slouží jako vaše upoutávka
  • fotografie je možné umístit i jako příspěvek na váš FB profil

Firemní fotografie architektury a interiérů

Fotografování hotelů penzionů firem Tomáš Kasal firemní fotograf

Více k fotografování provozoven najdete na stránce – FOTOGRAFIE OBCHODNÍCH PROSTOR – FOTOGRAFOVÁNÍ INTERIÉRŮ A EXTERIÉRŮ

Tomáš Kasal – fotograf virtuálních prohlídek
360@tomaskasal.cz / +420 730 509 608

One Reply to “Virtuální prohlídky – klidný Český Krumlov”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *