Korovnavir – Povolené svatby od 20. 4. 2020 a 8. 6. 2020

svatby v karanténě COVID-19

Úřad vlády dne 14. 4. 2020 uvolnil omezení spojená s onemocněním koronavirem COVID-19 a máme zde již i možnosti svateb. Prošel jsem si, jak se omezení uvolňují a jak by se svatby měly vracet do normálu.

Matrika v Českém Krumlově a také další české matriky přestaly oddávat 16. března 2020, kdy došlo k zákazu volného pohybu osob. Od té doby žádná veselka a nikdo nevěděl, co nás v létě bude čekat.

fotografování rande portréty Český Krumlov, fotorgraf Tom Kasal
Poslední březnová svatba, kterou jsem letos fotil.
Foto Tom Kasal

Uvolnění omezení svateb od 20. dubna 2020

Pokud půjde vše jak má, tak od pondělí 20. 4. 2020 je možné pořádat svatby. Jen to nebude zatím žádná velká oslava. Maximum osob je 10 a to pozor, pokud se jedná o úřední obřad, tak počítejte se mnou:

  • ženich
  • nevěsta
  • dva svědci
  • oddávající
  • matrikářka
  • rodiče

Jsme na deseti a to jsme bez živé muziky, bez fotografa 🙁 , bez družiček a bez kohokoliv dalšího z rodiny. Řešením je asi streamování svatby jedním ze svědků a ostatní budou sledovat obřad na telefonech. Jak přistání na měsíci.

Na svatbě bude samozřejmě platit dodržování aktuálních hygienických omezení. Přímo dle doporučení ministerstva zdravotnictví se jedná u svateb o následující pokyny:
Dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů.
Dodržování základních preventivních pravidel (hygiena rukou, povinná ochrana horních cest dýchacích s výjimkou snoubenců/novomanželů, bez osobních gratulací s výjimkou nerizikových osob sdílejících společnou domácnost.
Po skončení svatebního obřadu bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých pomůcek).

Spolu s tím množstvím osob mne tak z vtipu bohužel napadá, že počet je asi v pořádku, protože nám stále nefungují kadeřnice, kosmetičky, manikérky. Tak aby zbytečně nikdo neviděl, odrosty a domácí účesy nevěst a maminek. Natož, aby to ještě nějaký fotograf vyfotil. To bych se uretušoval 🙂

Uvolnění omezení svateb od 8. června 2020

Dalším krokem v uvolňování průběhu svateb nastává v pondělí 8. 6. 2020. Od této doby by již neměl platit limit v deseti účastnících obřadu. Nikdo ale teď neví, jestli stále bude třeba nosit roušky a jaký bude maximální počet ve shromažďovaní lidí. Podle kulturních akcí bude zřejmě omezení do 50 osob. Vláda chce omezení uvolňovat postupně, nečekejme tedy rovnou návrat do normálu.

svatba v kostele, svatební fotograf Tomáš Kasal, kostel Hosín, České Budějovice
Vzpomínka na velkou svatbu z minulého roku.
Foto Tomáš Kasal

Jak letos plánovat svatby?

Určitě nás čeká hodně stlačená svatební sezóna. Někdo se rozhodl svatbu přesunout na příští rok, myslím si, že to ale není třeba. Léto ještě nezačalo, termíny se i letos dají najít. A proč si nedat svatbu v pátek nebo v neděli? Netradičně, stejně jako je ten letošní rok.

O tom jsem již psal, přečtěte si článek Plánování svatby a koronavir COVID-19

Tomáš Kasal
svatební fotograf
tom@tomaskasal.cz / +420 730 509 608

Více o svatebním fotografován najdete když kliknete na galerii…

Galerie svatebních fotografií KasalFOTO Tomáš Kasal Český Krumlov, České Budějovice

Ještě jen závěrem dodám, že veškeré informace, které jsem zde nashromáždil jsou platné ke dni 15. 4. 2020.
Čerpal jsem z oficiálních stránek vlády ČR:
https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/harmonogram-uvolnovani-opatreni-ve-skolach-a-skolskych-zarizenich–podnikatelskych-a-dalsich-cinnosti-180969/
Doporučení MZ ČR:
https://koronavirus.mzcr.cz/doporuceni-mz-cr-k-uvolneni-opatreni-od-20-4-2020
a ze zpravodajských stránek:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hospody-na-dvakrat-velka-nakupni-centra-az-v-cervnu-vlada-zverejnila-scenar-pro-obchody-100082
a z dalších důvěryhodných zpravodajství a serverů.

Občas sice mohu znít trochu rýpavě, ale veškerá nařízení respektuji a i mé studio mám nyní zavřené. Jsme do všeho holt hození po hlavě a nikdo neví co bude zítra a ještě do toho plánovat svatby. Tedy všem přeji pevné nervy a hlavně zdraví. V létě na svatbách si vše užijeme o to více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *